Sociala webben, gadgets och annat

Det verkar som om Nicholas Negropontes projekt OLPC snart kan börja leverera datorer till barn runt om i världen. Barn ska börja testa datorerna i februari och i mitten av sommaren ska man skeppa färdiga enheter om allt går som man vill.
Maskinen som kallas XO kommer bl a köra en bantad variant av Fedora Core med ett ett egenutvecklat gränssnitt där man navigerar bland ikoner. Det arbete man utför sparas inte i mappar utan i en journal/dagbok där man sedan kan gå tillbaka och titta vad man gjort. Webbläsare och RSS-läsare ska också gå att installera.
Varje dator är dessutom utrustad med trådlösa funktioner för att t ex ansluta till kompisars datorer. Den har även en kamera och färgskärm vilken enkelt går att göra monokrom så att det blir enklare att läsa i t ex starkt solljus.
Projektet är uppbackat av bl a Google, News Corp m.fl.
Via: International Herald Tribune
Mer information om OLPC: www.laptop.org
Tack till Ehn för rättelsen om Linux.
2 Responses for "One Laptop Per Child"
Även om maskinen kommer att ha ett egenutvecklat gränssnitt, stämmer det inte att den inte kör Linux. Den kör en nedbantad version av Fedora Core bl a.
Bra där. Alltid lär man sig något.
Leave a reply